piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów dobrze nie zaznaczy projektu trawnika czy tez kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle wysokie, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby przesłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo rosłe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie podkreśli projektu trawy ewentualnie rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią dobrze rosnąc w wyznaczonych miejscach, niewysokie krzewy umieją utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy tez zastawią gołe wycinki gleby. Ładnie uformowany niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niskie czy tez wybujałe roślinne ogrodzenia wolno otrzymać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy bywają o wiele droższe aniżeli rośliny liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, mimo to jego wariacje Cis jest dozwolone odłożyć pojedynczo.Powinien się migiem wschodził oraz oszczędzi filarowy kształt.

Jeżeli wasz zakamarek jest bardzo zacieniony, wskazane jest aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych gatunków maja formie o złotawych bądź różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej oczywistego w słońcu, aliści nawet w cieniu listowie zostają dość jasne, prawie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz