środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy sztachetki z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na sztacheta z PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z Winylu stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na balaski Winylowe na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztacheta PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachetek tworzy się z skał różnorakiego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kafli o nieregularnych obrysach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz