wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Długowieczne płoty z drewna

Niepoprawnie zabezpieczone ogrodzenia drewniane błyskawicznie się zużywają i mogą nieodwracalnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk oraz cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot powinno się poznać sposoby pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszelakie prace konserwujące płot z drzewa należy zacząć od dokładnego oraz dokładnego przygotowania materiału na płot, albowiem od tego zależy efekt finalny własnych prac. Przed użyciem artykułów do protekcji i dekoracji ogrodzeń z drewna istotne jest skontrolowanie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na płot zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Gdy zabezpieczymy już nasze płot przed postępem biokorozji, należy nanosić następne amalgamaty, które ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pragniemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego płotu, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od wewnątrz, jednakże nie stworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej asekuracji płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu maskuje płot przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drewna były trwałe należy przeznaczyć im mnóstwo uwagi i opieki.

Kompletnie inaczej jest w przypadku płotów wykonanych z plastiku. Ten wersja ogrodzeń jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają także biokorozji wobec tego służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz